Історична довідка

Село Тихий Став знаходиться в південній частині Дніпропетровської області і є крайньою точкою Широківського району. Межує з Миколаївською та Херсонською областями. Загальна площа села 128,41 га. Населення становить 569 чоловік. Налічує 240 дворів. Підпорядковується Миколаївській селищній раді та Широківській районній державній адміністрації.

Тихий Став в роки війни

 

Не оминула війна і село Тихий Став. До лав Червоної армії було мобілізовано 40-50 чоловік з колгоспів ім. Будьоного та  "Хлібороб», багато сімей з села покидали свої домівки, евакуювалися на схід. Але більшість залишилася, бо не хотіли кидати роками нажите майно.

Окупація Широківського району, а також села Тихий Став, розпочалася в серпні 1941 року. Німці увійшовши в село, почали господарювати та наводити свої порядки. Старостою було призначено польського поміщика пана Біткіна. Також було створено жандармерію з представників місцевого населення та калмиків, останні були дуже жорстокими.

Пан Біткін запровадив свої правила та закони, оскільки мав надію надовго залишитися господарювати в селі Тихий Став. Він побудував біля ставка двоповерховий будинок, мав власне господарство, прислугу. Селян обкладали непомірними податками.

Багато юнаків та дівчат з села було відправлено на каторжні роботи до Німеччини.

Селяни, в свою чергу, продовжували працювати. На присадибних ділянках вирощували городину, кукурудзу, цукрові буряки, коноплі.

Фронт повільно наближався до Широківщини зі сходу. На початку 1944 року, відчуваючи неминучу поразку від радянських військ, пан Біткін втік за лінію фронту, а будинок його було зірвано німцями.

Село Тихий Став було звільнено на початку березня. Близько 50 солдатів загинуло у боях за наше село.. Близько 70 чоловік не повернулися після війни. Нині в центрі села встановлений меморіал

« Родина мать не забудет их имена»

Відбудова села

 

    В 1957 році об'єдналися колгоспи « Хлібороб» та ім. Будьонного, утворивши колгосп ім. Свердлова, до якого пізніше приєднався колгосп « Згода» с. Розівка. На початку 50-х років село починає інтенсивно розбудовуватися. Це стосується двох вулиць: Молодіжної та Центральної. Вулиці розбудовувалися з обох сторін.  В 1957 році разом з колгоспами відбулося об'єднання цих сел в єдине село – Тихий Став. В 1959 році село Тихий Став було підпорядковане Миколаївській селищній раді. Саме в ці роки відомою на всю Україну стала ланкова – кукурудзовод Завгородня Павліна Іванівна. В 1963 році вона вже член райкому комсомолу, була обрана депутатом Верховної Ради УРСР, зустрічалася з новаторами сільськогосподарського виробництва.

В кінці 50-х років в новоствореному колгоспі ім. Свердлова було побудовано єдину тракторну бригаду, тік та радіовузол. У 1958-1959 роках колгосп став міліонером. В 1964-1968 роках головою колгоспу був обраний В.А. Алімов. За час перебування його на посаді було здійснено ряд ефективних якісних змін на селі:  прокладено бруківку, побудовано школу, дитячий садок та будинок культури.

З початку 80 –х і до цього часу в Тихоставському будинку культури  діє хор, в якому охоче беруть участь всі жителі села, а також народний ансамбль « Злагода». Виступаючи в районі, учасники художньої самодіяльності неодноразово займали перші місця, були запрошені захищати честь району в місто Київ. У 1985 році був побудований стадіон, на якому проводяться місцеві та районні змагання. Створена футбольна команда. Почалася газифікація села.

На початку 80-х років колгосп ім. Свердлова очолюв Оголь Євген Петрович. Село було газифіковано, телефонізовано, по селі провели воду, вулиці заасфальтовано. В господарстві в цей період спостерігається початок спаду виробництва

В 1995 в с. Тихий Став колгосп ім. Свердлова був перетворений на КСП « Вільний Степ». За час існування КСП його головами обиралися Ливада В.В. ( 1995-1997р.р.) Каплін В.А. ( 1997-1999р.р.), Хорошун В.С. 1999-2000р.р.) Нове керівництво не змогло налагодити ефективної роботи підприємства, КСП деградувало.

У 2000 році в умовах економічної кризи, КСП « Вільний Степ» розпався на три агрофірми ПП. « Сібаріт» на чолі з Пельтом В.П.,

ПП. « Хлібороб» на чолі з Васильченком та ПП. АК « Колос» на чолі з Мельниченком Н.П.

Тихий Став сьогодні

Сьогодні на місці колишнього колгоспу створено дві агрофірми "Сібаріт" під керівництвом Пельта П.В. та "Діброва" під керівництвом Нековаля К.В.

В селі працює школа, в якій навчаються діти жителів села Тихий Став, Олександрія та Розівка.

Улюбленим місцем відпочинку жителів Тихого Ставу є сільський Будинок культури. Тут проходять різні урочистості та святкові концерти.

Нещодавно в селі почав працювати дитячий садок "Дивосвіт". Його відвідують маленькі жителі села.

Кожного року тихоставці разом з усією країною вшановують пам'ять загиблих воїнів у Великій Вітчизняній війні та тих, хто поліг, захищаючи їх рідне село. А проходять всі ці урочистості біля пам'ятника "Родина - мать не забудет их имена"